all staff


SENIOR LEADERSHIP TEAM

Mrs R. Ridley - Headteacher

Mr K. McGuinness - Deputy Head (Academic)

Mr A. Bazen - Deputy Head (Pastoral) / Designated Safeguarding Lead

Mr R. Rooney - Assistant Head / CPD Coordinator / Head of Teaching & Learning

Mrs F. Nobis - Assistant Head / Pupil Premium / PSHE Coordinator / CEIAG Lead / Designated Teacher for Looked After Children

Mr C. Bartel - Senior Leader of Behaviour & Attendance

Mr O. Ford - Senior Leader of Behaviour & Attendance

Mrs G. Martin - Bursar

DIRECTORS OF LEARNING

Mrs A. Marshall - Year 7

Miss C. Moss - Year 8

Mrs C. Blake - Year 9 & 10

Mr N. Brown - Year 9 & 10

Mrs S. Barratt - Year 11

Mr C. Morris - Year 11

TEACHERS

English

Mrs C. Pearson - Head of English & Drama

Mrs E. Maher - Second in Charge English

Mrs A. Marshall

Miss E. McFarlane

Mrs K. Halls

Mrs H. Sheeley

Mr A. Bazen

Mathematics

Mrs M. Henry - Head of Mathematics

Mrs N. Jackson - Second in Charge Mathematics

Mr P. Caruso

Miss S. Aftab

Miss D. Newman

Miss K. Thorne

Science

Mr H. Wilkinson - Head of Science

Mr R. Daniel - Second in Charge Science

Mrs K. Choudhury

Mrs K. O’Grady

Mr J. Minns

Mr C. Morris

Mr M. Thompson

Religious Education

Mr O. Blaho-Schlogl - Head of Religious Education

Mr T. Valjak

Mrs L. Reynolds

Mr D. Inglis

Mr R. Rooney

Physical Education

Mrs A. Goulding - Head of Physical Education / Dance

Mr D. Ball

Mr N. Brown

Miss C. Moss 

Mr C. Bartel

Humanities

Mrs F. Nobis - Head of Humanities

Mr S. Monk

Miss P. Shuttleworth

Miss K. Lowe 

Mrs W. Jones

Mr A. Coultas-Pitman

Modern Foreign Languages

Mrs R. Martin - Head of MFL

Mrs S. Barratt

Mrs H. Millar Facey 

Creative Arts & Technology

Miss K. L. Mallows - Art / Head of Creative Arts & Technology

Mrs F. Evans - Art

Mrs C. Blake - Performing Arts

Mr J. Ollivierre - ICT

Mr O. Ford - ICT

Mr K. McGuiness - ICT

Mr S. Sibley - Food Technology

Mr R. Blakey - Music

TEACHING ASSISTANTS

Mrs D. Parsons

Mrs V. Gacova

Mrs L. O’Keefe

Mrs D. Parsons

Mrs J. Prior

Miss K. Walters

Mrs A. Miles-Parratt

Mrs W. Jones - Specialist Teacher of Dyslexia (SpLD)

ADMIN & SUPPORT STAFF

Miss K. Lowe - SENCo

Mrs K. Snell - PA to Headteacher

Mrs N. Scott - Finance Officer

Miss Y. Ryder - Exams Officer

Mrs D. Bowman - Receptionist / Appointed First Aider

Mrs G. Cooper - Receptionist

Mrs J. Hodge - Receptionist / PA to Headteacher

Miss S. Pearson - Cover Supervisor

Mrs E. Oakley - Attendance Officer

Miss C. Clark - Data and Media Manager

Miss D. Brignall - Pastoral Manager

Mrs G. Snell - Wellbeing and Safeguarding Officer

Mrs S. Fenwick - Admin Assistant / Careers & Work Experience Coordinator

Mr M. French - Network Manager

Mrs A. Foster - Science Technician

Mrs V. Peters - Technology Technician

CATERING & MAINTENANCE

Mr L. James - Site Manager

Mr R. Adams - Maintenance Assistant

Mrs H. Gilson - Catering Manager

Mrs S. Adams - Catering Assistant

Mrs K. Griffiths - Catering Assistant

Mrs R. Smith - Cleaner

Miss J. Salter - Cleaner

Mrs C. Cork - Cleaner

Mrs G. Dinsdale - Cleaner

Mr R. Wilson - Cleaner

Image